Pět hvězd

Hra se zpěvy Pět hvězd nás zavedla do druhé poloviny 14. století. Pojednávala o životě svatého Jana Nepomuckého. Premiéra se uskutečnila v kostele v Lukovanech dne 26.9.1993.
Janův život byl zmapován od jeho narození až po mučednickou smrt. I proto hlavního hrdinu hráli dva herci, Jana v klukovských letech hrál Pepa Kovařík, Jana staršího Tomáš Veleba. Největší hereckou hvězdou byl ovšem Radek Kříž, dnes herec jednoho z pražských divadel, který exceloval v roli krále Václava. Nezapomenutelné výkony podávala i Marcela Žažová s Gitou Matouškovou, které role vesnických drben zvládly s šarmem sobě vlastním.
Ve hře zaznělo i pět písní, které zpívala Petra Nekudová. Hudební doprovod obstarával Luděk Strašák pomocí nahrávky pořízené ve zvukařské kabině Mahenova divadla a částečně živým hraním na keyboard.
Ve hře je scéna z doby, kdy Jan studoval v Itálii. Scénka byla nastudována v originále – v italštině a její překlad byl zajištěn formou titulků. Náš soubor tak používal titulky ještě dříve, než naše přední operní scény. Hra byla odehrána v kostelech farnosti Vysoké Popovice, ve Zbraslavi, v Ostrovačicích, v Ivančicích a dokonce na zámku v Rosicích.